כיתת אזרחות בכנסת

כיתת מצטיינים בכנסת לעבודות חקר באזרחותלבנה צליל, תיכון הראל

אנחנו קבוצה של שלושה עשר תלמידים ותלמידות, שנושא האזרחות קרוב לליבם ושמוכנים לתגבר את לימודיהם באזרחות בחמש יחידות נוספות מעבר לשתי היחידות הנדרשות בבגרות, כבר אורחים קבועים בכנסת. אנו לומדים בתוכנית מיוחדת ששותפים לה משרד החינוך, המכללה לאיכות השלטון וכנסת ישראל. השיעורים מתקיימים בכנסת ואנחנו נפגשים כל פעם עם מומחים שיכולים לסייע לנו בעבודות החקר שלנו ולומדים מקרוב על העשייה הדמוקרטית בכנסת. ביום חמישי האחרון הוזמנו למפגש עם מומחים מתחומים שונים, מפגש שנועד לקדם אותנו בכתיבת עבודת גמר בנושא אזרחות. לאחר הליכה במסדרונות המפותלים של משכן הכנסת במעבר ליד לשכות הח"כים הגענו אל חדר 1251 לשם הגיעו המומחים והציגו בפנינו את נושאי מומחיותם.

ד"ר שירלי אברמי, מנהלת מרכז המחקר והמידע (הממ"מ) של הכנסת , הסבירה לנו על מטרת עבודתם, על האופן בו הם עובדים בשיתוף פעולה עם חברי הכנסת, עודדה אותנו לקריאה ביקורתית ונתנה טיפים לכתיבת העבודה. גיא בר- נס, מומחה לאיתור מידע, חשף בפנינו שיטות חיפוש מתקדמות יותר אפילו דרך גוגל, טריקים קטנים שיאפשרו לנו למצוא חומרים יותר רלוונטיים למה שאנו מחפשים. אחר כך קיבלנו הסבר על אתר הכנסת החדש מרובין טרייסטמן, מתכנתת ומנהלת פרויקטים באתר שלא התחדש מאז 2001. אבל אין דאגות, דואגים לנו- הדור הצעיר ובוני האתר גם עובדים בימים אלה על עמוד פייסבוק של הכנסת, בדיוק כמו שכבר יש למספר חברי כנסת ואף לערוץ הכנסת. קיימו לנו הכרות קצרה עם ארכיון הכנסת, שם נוכל למצוא כל מה שאיננו יכולים למצוא באתר הכנסת שהוקם רק ב- 1996. לסיום דיברה איתנו זהבה חן מהמכללה לאיכות השלטון שגם לוקחת חלק בארגון התוכנית הזו, על התפקיד שלנו בדמוקרטיה, על היכולת שלנו להשפיע, להגיש עתירות לבג"ץ, להציע הצעות חוק ולשאול שאילתות דרך חברי כנסת.

החוויה בכנסת היא חוויה רוחנית ממעלה ראשונה, אצל האנשים על פניהם אתה חולף נמצא הכוח לשנות ולהשפיע, דבר הגורם לך לשאיפות לא קטנות. וזה מה שניסו להחדיר לנו לתודעה בתוכנית, שכל אחד יכול להשפיע, שכל אחד יכול לגרום לשינוי ולאו דווקא דרך מחאה, אלא בדרכים פרלמנטאריות. הכנסת היא כבר לא רק נבחרת על ידי העם, מורכבת על ידו ולמענו, אלא גם מנוהלת תחת השפעה ופיקוח מתמיד של האזרח הקטן. אם פעם אזרח יכול היה לכל היותר לשלוח מכתב לחבר כנסת מסוים או להשאיר הודעה למזכיר שלו ולקוות שיקבל התייחסות מצידו, היום אפשר לראות את עבודת חברי הכנסת ישירות, אפשר אף לדבר עם חלקם ישירות, לפני כמה ימים למשל צפיתי בדיון בוועידה לפניות הציבור בו פנו הורים לילדים בעלי מוגבלויות לממשלה בבקשה למימון שר"מ (שירות רפואי מיוחד-מטפל סיעודי), שם פרסם חבר כנסת את מספר הטלפון האישי שלו (ב-6 בדצמבר, עדיין לא התפרסם הפרוטוקול אז אני לא יודע להגיד מי הח"כ) והזמין הורים לילדים בעלי מוגבלויות לפנות אליו במידת הצורך.

ועל זה הדגש בתוכנית, על דמוקרטיה פעילה, השתתפותית. אחת התלמידות בכיתה סיפרה שביקשו ממנה לשבת באחורי האוטובוס ובתגובה לכך אמרה לה אחת המומחיות "תקומי, תצעקי, תרימי קול מחאה. זו המדינה שלך". הכנסת היא ללא ספק המקום להפעיל שיעור אזרחות כזה, המקום בו הכול קורה, "דמוקרטיה הלכה למעשה" כמו שיוזמת הפרויקט עידית רובין אומרת.
עוד על תוכנית כיתת המצטיינים באזרחות בכנסת באתר המפמ"ר לאזרחות 
Clearfix